انواع سیم‌های مورد استفاده در برق ساختمان

برق ساختمان |‌الکتریکی نور ماه

انواع سیم‌های مورد استفاده در برق ساختمان شامل 6 نوع دسته می‌شود که در اینجا مشاهده خواهید کرد:

NSYA-NYAF-NYA

این سیم‌ها تک لا با پوشش پلاستیکی می‌باشند که در سیم‌کشی ساختمان از آنها استفاده می‌شود و در محل‌های خشک در داخل لوله پی وی سی (PVC)، لوله خرطومی و فولادی استفاده می‌شوند و به کار بردن آنها زیر گچ مجاز نمی‌باشد.

ساختمان این سیم‌ها از سیم مسی نرم با رشته‌های نازک به هم تابیده می‌باشد و در سطح مقطع‌های 75/0 ، 1 ، 5/1 ، 2 ، 4 ، 6 و 10 میلی‌متر مربع ساخته می‌شوند و در کلاف‌های 100 متری در بازار موجود می‌باشد.

NYFAZ-NYFA

این سیم‌ها دو رشته‌ای می‌باشند و برای مصارف روشنایی، لوستر و چراغ‌ها استفاده می‌شوند و ساختمان آن سیم‌های نازک مسی به هم تابیده با مواد PVC عایق شده و به رنگ سیاه، سفید، قهوه‌ای و به صورت کلاف‌های 100 متری در بازار موجود می‌باشد.

NYM

سیم مقاوم در مقابل رطوبت می‌باشد و مورد مصرف آن در محل‌های خشک یا مرطوب یا زیر گچ بدون لوله و یا با لوله ( مثلا کولر ) بوده و از سیم‌های یک لا با عایق PVC چند نمونه آن با هم یک کلاف روکش PVC شده است.

رنگ کلاف سیاه یا خاکستری و یا سفید و رنگ روکش سیم‌های داخل آن سیاه، قهوه‌ای، سفید و آبی است و در کلاف‌های 50 متری در بازار موجود می‌باشد.

NYZ

سیمی است با روکش پلاستیک مخصوص برای روشنایی و لوازم خانگی و در کلاف 100 متری عرضه می‌شود.

Y

سیم مکالمه و خبری در سطح مقطع 6/0 و به تعداد رشته متعدد می‌باشد که درون یک روکش PVC به هم تابیده می‌شوند.

T

کابل کواکسیال برای سیم‌های آنتن تلوزیون و رابط دستگاه‌های صوتی و تصویری به کار می‌رود یک کابل دوسیمه است که از یک رشته سیم داخلی با عایق مخصوص و یک سیم خارجی که بر روی عایق سیم مرکزی بافته شده درست شده است.

بدین ترتیب سیم داخل در مقابل پارازیت‌های خارجی محافظت می‌شود.

جهت تشخیص رشته‌های یک کابل از یکدیگر، معمولا عایق‌های هادی‌ها را در رنگ‌های مختلف می‌سازند به عنوان مثال طبق استاندارد VDE آلمان، در کابل‌های سه رشته از رنگ‌های سبز و زرد، آبی روشن و سیاه استفاده می‌شود.

در این کابل‌ها معمولا سیم سبز و زرد به عنوان سیم زمین، رنگ آبی به عنوان سیم خنثی یا نول و بقیه رنگ‌ها به عنوان سیم فاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر طبق استانداردها، سطح مقطع سیم خنثی در مدارها تکفاز و نیز مدارهایی که سطح مقطع سیم‌های فاز آنها کمتر از 16 میلی‌متر مربع است، باید برابر با سطح مقطع سیم فاز باشد.

در سطح مقطع‌های بزرگ‌تر از 16 میلی‌متر مربع، سطح مقطع سیم نول می‌تواند کوچکتر در نظر گرفته شود ولی در این حالت نیز نباید از 16 میلی‌متر مربع کمتر باشد.

همچنین سیم خنثی نیز باید در برابر اضافه بار محافظت شود. همچنین کلیه اتصالات موجود در مدار باید قابل دسترسی بوده تا بتوان آنها را چک و کنترل کرد.

جهت تشخیص رشته‌های یک کابل از یکدیگر، معمولا عایق‌های هادی‌ها را در رنگ‌های مختلف می‌سازند.

به عنوان مثال طبق استاندارد VDE آلمان در کابل‌های سه رشته از رنگ‌های سبز و زرد، آبی روشن و سیاه استفاده می‌شود.

در این کابل‌ها معمولا سیم سبز و زرد به عنوان سیم زمین، رنگ آبی به عنوان سیم خنثی یا نول و بقیه رنگ‌ها به عنوان سیم فاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر طبق استانداردها، سطح مقطع سیم خنثی در مدارهای تک فاز و نیز مدارهایی که سطح مقطع سیم‌های فاز آنها کمتر از 16 میلی‌متر مربع است، باید برابر با سطح مقطع سیم فاز باشد.

در سطح مقطع‌های بزرگتر از 16 میلی‌متر مربع، سطح مقطع سیم نول می‌تواند کوچکتر در نظر گرفته شود ولی در این حالت نیز نباید از 16 میلی‌متر مربع کمتر باشد.

همچنین سیم خنثی نیز باید در برابر اضافه بار محافظت شود.

هم چنین کلیه اتصالات موجود در مدار قابل دسترسی بوده تا بتوان آنها را چک و کنترل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *