رله زمانی و کاربرد آن

رله زمانی | الکتریکی نور ماه

رله زمانی در انواع مختلف و با ساختمان‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. در گذشته برای این که تعدادی لامپ را از چند نقطه خاموش و روشن کنند، از کلید تبدیل به همراه کلید صلیبی استفاده می‌کردند.

به طور مثال در راهروهای طویل و دارای خروجی‌های متعدد و یا در راه پله‌های ساختمان‌های چندین طبقه این کار را انجام می‌دادند.

اما امروزه کلید صلیبی کمتر شناخته شده و در بازار موجود نیست؛ به جای آن در چنین مواردی از نوعی رله زمانی استفاده می‌شود که به آن رله راه پله می‌گویند.

کاربرد رله زمانی

در مدار روشنایی راه پله با رله زمانی، با فشار یک شستی که جای کلید بکار گرفته شده است، رله شروع به کار کرده و لامپ‌های راه پله روشن می‌شوند و پس از گذشت زمان معینی خاموش می‌گردند.

بر روی رله‌های راه پله معمولاً دکمه‌ای وجود دارد که سه حالت خاموش، روشن، دائم و روشن زمانی توسط آن انتخاب می‌شود.

حالت خاموش برای روز است، حالت روشن دائم برای مواقعی از شب که رفت و آمد زیاد است، استفاده می‌شود و حالت روشن زمانی برای اوقاتی از شب که رفت و آمد کم است، در نظر گرفته شده است.

رله در حالت روشن، زمان معینی که روی آن تنظیم شده است، لامپ‌ها را روشن نگه می‌دارد.

معمولاً زمان تنظیمی به گونه‌ای است که فرد پس از ورود به راه پله بتواند در روشنایی لامپ‌ها به در منزل برسد.

انواع رله‌های زمانی

رله‌های زمانی در دو نوع ساده و تأخیری هستند. 

معمولاً هر رله دارای کنتاکت‌هایی است که در شرایط عادی(تحریک نشده) باز یا بسته هستند.

زمانی که رله عمل می‌کند، کنتاکت‌های باز آن بسته و کنتاکت‌های بسته آن باز می‌شود.

به این ترتیب می‌توان با استفاده از این کنتاکت‌ها مداری را قطع یا وصل کرد.

هنگامی که یک رله زمانی ساده را تحریک می‌کنیم، این رله پس از گذشت زمان تنظیم شده روی آن، تغییر حالت داده و عمل قطع و وصل را انجام می‌دهد و تا زمانی که تحریک رله را قطع نکنیم، در این حالت باقی می‌ماند. با قطع تحریک، رله به حالت اول بر می‌گردد.

رله تأخیری  به این صورت عمل می‌کند که وقتی آن را تحریک می‌کنیم، بلافاصله کنتاکت‌های رله تغییر حالت داده و مدار را وصل می‌کنند.

پس با گذشت زمان تنظیم شده، مجدداً رله به حالت اول خود برمی‌گردد. به این ترتیب معلوم می‌شود که رله‌های راه پله از نوع تأخیری هستند.

در مواردی که جریان مصرفی مصرف کننده‌ها از میزان قابل تحمل کلیدها بیشتر باشد، می‌توان از کنتاکتور برای قطع و وصل مدار استفاده کرد.

در این موارد از کلید برای فرمان دادن به کنتاکتور استفاده شده و قطع و وصل مدار قدرت توسط کنتاکتور صورت می‌گیرد.

مدارهای زمانی انواع مختلفی دارند که در نمونه‌ای از آن برای روشن و خاموش کردن مصرف کننده‌ها از چند نقطه و با استفاده از شستی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مدارها با فشار دادن یک شستی، مدار وصل شده و پس از مدت زمانی که توسط تایمر قابل تنظیم است، مدار قطع می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *